Wtorek, 2024-11-26, 0:32 AM
Witaj, Gość

Geografia Wielkiej Brytanii




Wielka Brytania ma powierzchnię około 245 tys. km².


Wielka Brytania graniczy z następującymi państwami:

  • Irlandia – granica lądowa – 360 km
  • poprzez wody terytorialne kanału św. Jerzego, Morza Irlandzkiego, kanału Północnego na długości ponad 500 km graniczy od zachodu z Irlandią.
  • poprzez wody terytorialne kanału La Manche na długości 570 km, graniczy od południa z Francją.
  • od wschodu Wielka Brytania na długości 80 km wody terytorialne Morza Północnego dzieli z Belgią, a dalej na północ na długości około 200 km z Holandią.
  • od północy Wielka Brytania nie graniczy z żadnym krajem, oblewają ją otwarte wody północnej części Oceanu Atlantyckiego.
              

Terytorium Anglii jest dość pofałdowane, największe pasma górskie można znaleźć na północy; już w czasach Rzymian stanowiły one naturalną granicę z krajem Celtów, a dziś służą jako naturalna skarbnica surowców naturalnych. Największe miasta Anglii to Londyn (stolica), Manchester, York, Birmingham, Liverpool, Sheffield, Newcastle i Bristol. W Anglii najdłuższe i największe rzeki to Severn (354 km), Tamisa (346 km) i Trent (298 km). Symbolem Anglii jest czerwona królewska Róża Tudorów.

 

    

 




                     
 

Słynąca z kwitnącego przemysłu wydobywczego Walia jest krajem górzystym, a jej najwyższy szczyt to Snowdon (1085 m n.p.m.).  Stolicą Księstwa jest leżący na południu Cardiff. Symbolem Walii jest żółty żonkil.

      

                                                                                                                                                                        



Nieco bardziej zróżnicowana krajobrazowo jest Szkocja, można w niej znaleźć rozległe niziny i wysokie szczyty górskie (najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii, Ben Nevis, liczy 1343 m. n.p.m.), zatoczki, fiordy i prastare jeziora, zamieszkałe przez mityczne stwory pokroju słynnego Pana Potwora z Loch Ness. Północne wody terytorialne upstrzone są dziesiątkami wysp, z których najsłynniejsze są Hebrydy, Orkady, Szetlandy (na tej ostatniej wyspie produkowane są sławne na cały świat swetry, tkane z runa lokalnych owiec). Największe miasta Szkocji to Edynburg (stolica), Glasgow i Aberdeen. Symbolem Szkocji, wspaniale alegoryzującym surową i twardą naturę kraju i jego mieszkańców, jest oset.
                                                                                                                      

   



Głównymi miastami Irlandii Północnej są Belfast (stolica) i Derry. Brak tu narodowego symbolu, nieoficjalnie uznaje się za taki Czerwoną Dłoń – to ją noszą na piersi członkowie narodowej jedenastki piłkarskiej.
         



Klimat Wielkiej Brytanii jest bardzo zróżnicowany, a pogoda kapryśna. Najlepiej podróżować do UK w miesiącach letnich, gdyż daje to statystycznie największe szanse na dobrą i ciepłą aurę. Zachodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii jest ciepłe (w Kornwalii rosną nawet palmy!) dzięki Prądowi Zatokowemu, natomiast wschodnia część Anglii wskutek napływu zimnego kontynentalnego powietrza z Syberii bywa bardzo sucha i zimna.

Słynne angielskie mgły to właśnie efekt zderzania się mokrego i ciepłego powietrza znad oceanu z zimnym i suchym powietrzem znad Europy. Podróżując do Szkocji, musimy pamiętać, że udajemy się na północ – im dalej zajdziemy, tym będzie chłodniej.