Wtorek, 2024-11-26, 2:50 AM
Witaj, Gość

Education - Edukacja



Ponad 90% uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w  Wielkiej Brytanii uczy się w szkołach publicznych, finansowanych z zasobów budżetowych. Pozostałe kilka procent uczęszcza do szkół prywatnych, rodzice płacą czesne za ich naukę.

ETAPY NAUKI

W Wielkiej Brytanii trzy - i czteroletnie dzieci uczęszczają do przedszkoli lub klas przedszkolnych przy szkołach podstawowych. W wieku 5 lat rozpoczynają naukę w szkole podstawowej, w której spędzają następne 6 lat życia. Po ukończeniu podstawówki, jedenastolatkowie idą do szkoły ponadpodstawowej, którą można uznać za odpowiednik polskiego gimnazjum.

Około 90% brytyjskich gimnazjów to tzw. comprehensive schools, szkoły państwowe, w których uczniowie otrzymują wykształcenie ogólne. Pozostałe szkoły ponadpodstawowe to grammar schools oraz technical schools. Grammar schools mogą być szkołami państwowymi lub prywatnymi. Są to zazwyczaj szkoły z tradycjami, o profilu humanistycznym, nastawione na jak najlepsze przygotowanie uczniów do studiów wyższych. Do grammar schools uczęszcza ok. 3% młodych Brytyjczyków. Technical schools, kształcące 1% wszystkich uczniów, to szkoły oferujące obok obowiązkowych przedmiotów ogólnych również wyspecjalizowane zajęcia techniczne.

TYPY SZKÓŁ W WIELKIEJ BRYTANII
Nursery schools - przedszkole (3-4 lat).

Szkoły podstawowe

Primary school - szkoła podstawowa (5-11 lat).

Preparatory school - prywatna szkoła podstawowa, często z internatem i osobno dla chłopców i dziewcząt. Po ukończeniu preparatory school uczniowie kontynuują naukę w również prywatnej public school.

4-letnie szkoły ponadpodstawowe (11-15 lat) zakończone egzaminem GCSE

Comprehensive school - szkoła ponadpodstawowa o profilu ogólnym.

Grammar school - szkoła ponadpodstawowa o profilu humanistycznym, przygotowująca do studiów na uniwersytecie.

Technical school - szkoła ponadpodstawowa o profilu technicznym.

Public school- ekskluzywna szkoła prywatna, zazwyczaj z internatem.

Szkoła przygotowująca do egzaminów GCE A-LEVEL (16-18 lat)

Sixth Form College.

Wyższe uczelnie (powyżej 18 lat)

University - uczelnia wyższa skupiająca niezależne kolegia.

Polytechnic - wyższe uczelnie o profilu technicznym lub innym zawodowym.

College - niezależna instytucja szkolnictwa wyższego zazwyczaj w obrębie uniwersytetu, czasem mianem college określa się również niektóre prywatne szkoły ponadpodstawowe. Jest to jednak nazwa nominalna.

"MAŁA MATURA" I WOLNY WYBÓR

Pięcioletnia szkoła ponadpodstawowa to ostatni z obowiązkowych etapów edukacji w Wielkiej Brytanii. Po zdaniu egzaminu GCSE (tzw. "mała matura"), szesnastoletni uczeń przestaje podlegać obowiązkowi dalszego kształcenia się. Większość absolwentów szkół ponadpodstawowych decyduje się jednak na naukę w tzw. Sixth Form Colleges. Dwa lata spędzone w takiej szkole przygotowują uczniów do egzaminu, który uprawnia ich do ubiegania się  o miejsce na uniwersytecie. Egzaminy zdawane przez uczniów kończących dwuletnią naukę w Sexth Form College, tzw. A-Levels, są właściwie odpowiednikiem polskiej matury. Są od niej o tyle ważniejsze, że uczelnie wyższe przyjmują studentów na podstawie ocen z A-Levels. Procedurze kwalifikacji na uczelnię wyższą towarzyszy również często rozmowa kwalifikacyjna.

WYŻSZE UCZELNIE

W Wielkiej Brytanii działa 89 uniwersytetów. Oczywiście największą renomą cieszą się uniwersytety w Oksfordzie i w Cambridge. Ostatnio jednak wiele uczelni stara się ukierunkować swoją działalność dydaktyczną i naukową na konkretną specjalność i skupić u siebie studentów zainteresowanych określoną dyscypliną naukową.

Czesne na brytyjskich uczelniach jest dość wysokie.

EGZAMINY
GCSE (The General of Secondary Education) - Egzamin na zakończenie obowiązkowej edukacji, który uczniowie szkół ponadpodstawowych zdają w wieku 15 lub 16 lat. Każdy z przedmiotów obowiązkowych oceniany jest w siedmiostopniowej skali od A (najlepsza ocena) do G.
A-LEVEL (Advanced Level - Poziom zaawansowany) - Egzamin na zakończenie nauki w Sixth Form College, zdawany przez siedemnasto- lub osiemnastolatków w dwa lata po GCSE. Absolwenci są przyjmowani na uniwersytet na podstawie ocen z A-Levels.

SZANSA DLA CUDZOZIEMCÓW

Chcesz studiować w Wielkiej Brytanii? Tak, to możliwe. Uczelnie brytyjskie są bardzo popularne wśród studentów z innych krajów. Rocznie około 100 000 obcokrajowców kształci się w wielu brytyjskich instytucjach edukacyjnych.

Obcokrajowcy, jeśli nie są sponsorowani przez rządy własnych krajów, mogą ubiegać się o stypendia oferowane przez poszczególne uniwersytety.